চন্দ্ৰযান-৩ ৰচনা | Chandrayaan-3 Essay in Assamese

চন্দ্ৰযান-৩ ৰচনা | Chandrayaan-3 Essay in Assamese

চন্দ্ৰযান-৩ ৰচনা | চন্দ্ৰযান-৩ অসমীয়া ৰচনা | চন্দ্ৰযান-৩ ৰ বিষয়ে ৰচনা | চন্দ্ৰযান-৩ৰ বিষয়ে অসমীয়া ৰচনা | চন্দ্ৰযান ৰচনা | চন্দ্ৰযান ২০২৩ ৰচনা | Chandrayaan-3 Essay in Assamese | Chandrayaan-3 Axomiya Rosona | Chandrayaan-3 Asomiya Rasana | Chondrojaan-3 Essay | Chandrazaan-3 Essay


চন্দ্ৰযান-৩ ৰচনা

আৰম্ভণি

চন্দ্ৰযান-৩ হ’ল ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্হা (ISRO) ৰ চন্দ্ৰত অনুসন্ধানৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা তৃতীয় চন্দ্ৰ অভিযান। চন্দ্ৰযান-১ আৰু চন্দ্ৰযান-২ৰ সফলতাৰ পিছত ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থা (ISRO)ৰ বহু প্ৰত্যাশিত তৃতীয় চন্দ্ৰ অভিযান হ’ল – চন্দ্ৰযান-৩।

এই চন্দ্ৰযান-৩ ইত এখন লেণ্ডাৰ, এখন ৰ’বাৰ আছে ৷ ইয়াত অৰবিটাৰ নাই। এই অভিলাষী মহাকাশ প্ৰচেষ্টাৰ লক্ষ্য ভাৰতৰ মহাকাশ অন্বেষণ ক্ষমতাক আৰু অধিক আগবঢ়াই নিয়া আৰু চন্দ্ৰৰ বিষয়ে বিশ্বব্যাপী আলোচনাৰ অৰিহণা যোগোৱা। মহাকাশ অন্বষণ ভাৰতৰ দায়বদ্ধতা আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মহাকাশ সম্প্ৰদায়ৰ বিশিষ্ট দেশ হিচাপে ভাৰতৰ অস্তিত্বৰ প্ৰমাণ চন্দ্ৰযান- ৩।

উৎক্ষেপন

চন্দ্ৰযান-৩, ১৪ জুলাই ২০২৩ চনত শুক্ৰবাৰ ভাৰতীয় মান সময় মতে দুপৰীয়া ২:৩৫ বজাত অন্ধ্ৰপ্ৰদেশৰ শ্ৰীহৰিকোটাৰ সতীশ ধাৱান মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ পৰা সফলতাৰে উৎক্ষেপন কৰা হয়। চন্দ্ৰযান-১ আৰু চন্দ্ৰযান-২ ৰ পদংক অনুসৰণ কৰি চন্দ্ৰযান ৩ হৈছে ভাৰতৰ চন্দ্ৰপৃষ্ঠত কমল অৱতৰণ কৰা। চন্দ্ৰযান-৩ ৰ মূল উদ্দেশ্য- ISRO ই ইংগিত দিয়া মতে তিনিটা মৌলিক উদ্দেশ্য থাকিব।

প্ৰথম উদ্দেশ্য হ’ল – চন্দ্ৰৰ পৃষ্ঠত উপস্থিত হোৱাটো সুৰক্ষিত আৰু সহজ বুলি দেখুওৱাক লৈ। দ্বিতীয় উদ্দেশ্য হ’ল – চন্দ্ৰত মেইণ্ডৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ সৰ্বোত্তম উপায়। তৃতীয় উদ্দেশ্য হ’ল- চন্দ্ৰৰ বাহিৰৰ স্তৰৰ ওপৰত যুক্তিসংগত পৰীক্ষা কৰা।

মূলতেঃ চন্দ্ৰৰ দক্ষিণ মেৰুত ‘বিক্ৰম’ নামৰ লেণ্ডাৰ এখন আৰু ‘প্ৰজ্ঞান’ নামৰ ৰ’বাৰ এখন অৱতৰণ কৰা। এই অৱতৰণৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে – কোমল অৱতৰণ (Soft Landing)।

চন্দ্ৰযান – ৩ৰ মূখ্য নেতাজনৰ নাম হ’ল – Ritu Karidhal Shrivastava. চন্দ্ৰযান-৩ ৰ মুঠ বাজেট – ৬১৫ কোটি টকা। চন্দ্ৰযান-৩ ৰ সফল উৎক্ষেপণৰ সৈতে জড়িত অসমৰ যুব বৈজ্ঞানীক জনৰ নাম হৈছে – চয়ন দত্ত।

READ MORE  মোৰ প্ৰিয় সাহিত্যক ৰচনা - শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ | Mor Priya Sahityik Essay

অৱতৰণ

ভাৰতবৰ্ষই বহু কেইদিন অপেক্ষাৰ অন্তত ২০২৩ চনৰ ২৩ আগষ্ট তাৰিখে সন্ধিয়া ৬:০৪ বজাত চন্দ্ৰযান-৩ সফলভাৱে চন্দ্ৰৰ দক্ষিণ মেৰুত কোমল অৱতৰণ (Soft Lending) কৰা হয় ৷ ই ভাৰতবৰ্ষৰ বাবে অতি গৌৰৱৰ কথা। কাৰণ চন্দ্ৰযান-৩ য়ে ভাৰতক আমেৰিকা, ছোভিয়েট ইউনিয়ন, চীনৰ পিছত চন্দ্ৰত ৰ’বাৰ অৱতৰণ কৰা চতুৰ্থখন দেশ হিচাপে পৰিচয় লাভ কৰিলে আৰু চন্দ্ৰৰ দক্ষিণ মেৰুত অৱতৰণ কৰা ভাৰতবৰ্ষ প্ৰথম দেশ হিচাপে স্থান লাভ কৰিলে।

চন্দ্ৰমান-৩ দ্বাৰা চন্দ্ৰৰ ভূতত্ব, খনিজ বিজ্ঞান, বহিঃ মণ্ডল অধ্যয়নৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা। এই অভিযানে চন্দ্ৰৰ উৎপত্তি আৰু বিবৰ্তনৰ বিষয়ে আমাৰ অধ্যয়নত (বুজাবুজিত) অৰিহণা যোগাব।

সামৰণি

ভাৰত মহাকাশ তদন্ত কাৰ্যসূচীৰ বাবে চন্দ্ৰযান-৩ সঠিক দিশত এক বৃহৎ পদক্ষেপ। চন্দ্ৰযান-৩ হৈছে ভাৰতৰ অভিলাষী আৰু সফল চন্দ্ৰ অভিযান। ইয়াৰ পূৰ্বৰ চন্দ্ৰযান-১ আৰু ২ পদাংক অনুসৰণ কৰি চন্দ্ৰযান ৩ হৈছে ভাৰতৰ চন্দ্ৰপৃষ্ঠত কোমল অৱতৰণ (Soft Landing) লাভৰ সফল প্ৰয়াস। এই অভিযানে নৱ-প্ৰজন্মক বিজ্ঞান আৰু উদ্ভাৱনৰ দিশত আগুৱাই লৈ যোৱাত প্ৰেৰণা জগাই তুলিব।

চন্দ্ৰমান-৩ ৰ সফলতাই ভাৰতৰ মহাকাশ গবেষণা কেন্দ্ৰখন আৰু আগুৱাই নিয়ে। চন্দ্ৰযান-৩ৰ সফলতা আমি সকলো ভাৰতবাসীৰ কাৰণে এক গৌৰৱৰ কথা। 

Leave a Comment

error: Content is protected !!
Scroll to Top