গণতন্ত্ৰ দিৱস বা গণৰাজ্য দিৱসৰ ৰচনা | Republic Day Essay in Assamese

গণতন্ত্ৰ দিৱস বা গণৰাজ্য দিৱসৰ ৰচনা | Republic Day Essay in Assamese

গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ ৰচনা | গণৰাজ্য দিৱসৰ ৰচনা | Republic Day Essay in Assamese | Ganatantra Divas Essay in Assamese | Ganatantra Diwas Essay in Assamese | Ganarajya Divas Essay in Assamese | Ganarajya Diwas Essay in Assamese | 26 January Essay in Assamese | Republic Day Assomiya Rosona | Republic Day Axomiya Essay


গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ ৰচনা

আৰম্ভণি

গণতন্ত্ৰ দিৱস ভাৰতবৰ্ষৰ এক ৰাষ্ট্ৰীয় উৎসৱ। এই দিনটোতে Government of India Act (১৯৩৫) ৰ সলনি ১৯৫০ চনত ভাৰতৰ সংবিধান গৃহীত হৈছিল! ২৬ জানুৱাৰী আমাৰ দেশত গণতন্ত্ৰ দিৱস বা গণৰাজ্য দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। ১৯৫০ চনৰ আজিৰ দিনটোতে আমাৰ দেশৰ সংবিধান আনুষ্ঠানিকভাৱে গ্ৰহণ কৰা হয় আৰু ভাৰত এখন সম্পূৰ্ণ সাৰ্বভৌম ৰাষ্ট্ৰ হৈ পৰে। মহাত্মা গান্ধীৰ দৰে মহাপুৰুষ আৰু আমাৰ দেশৰ স্বাধীনতাৰ বাবে যুঁজ দিয়া আৰু প্ৰাণ ত্যাগ কৰা অসংখ্য স্বাধীনতা সংগ্ৰামীৰ অধ্যৱসায় আৰু কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ বাবে দেশৰ মৌলিক আইন সংবিধান প্রণয়ন কৰা হৈছিল। সেয়েহে, জানুৱাৰীৰ ২৬ তাৰিখক ৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধ ঘোষণা কৰা হৈছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰাই ইয়াক ভাৰতৰ গণতন্ত্ৰ দিৱস বা গণৰাজ্য দিৱস হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া আৰু উদযাপন কৰা হৈছে।

গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ ইতিহাস

অহিংসা আৰু অসহযোগ আন্দোলনৰে পূৰ্ণ ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ পাছত ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰতে ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰে। সংযুক্ত ৰাজ্যৰ সংসদৰ এখন অধিনিয়ম ভাৰতৰ স্বাধীনতা অধিনিয়ম ১৯৪৭ ৰ জৰিয়তে ব্ৰিটিছ ভাৰতক দুখন স্বাধীন দেশ ভাৰত আৰু পাকিস্তানত ভাগ কৰা হয়। জৰ্জ ষষ্ঠক ৰাজ্যৰ মুৰব্বী আৰু আৰ্ল মাউণ্টবেটেনক গভৰ্ণৰ জেনেৰেলৰূপে লৈ ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰতে সাংবিধানিক ৰাজতন্ত্ৰ হিচাপে স্বাধীনতা পায়। কিন্তু তেতিয়া ভাৰতৰ স্থায়ী সংবিধান নাছিল। আইনসমূহ পৰিৱৰ্তিত ঔপনিবেশিক ভাৰত চৰকাৰ অধিনিয়ম ১৯৩৫ক ওপৰত নিৰ্ভৰশীল আছিল।

READ MORE  সামাজিক মাধ্যম আৰু বৰ্তমান সময়ত ইয়াৰ প্ৰভাৱ ৰচনা | Social Media and its Impact in the Present Essay in Assamese

১৯৪৭ চনৰ ২৮ আগষ্টত ড° বি আৰ আম্বেদকাৰক অধ্যক্ষ পাতি এখন খচৰা সমিতি গঠন কৰা হয়। ১৯৪৭ চনৰ ৪ নৱেম্বৰত এখন খচৰা সংবিধান প্ৰস্তুত কৰি সংসদত দাখিল কৰা হয়। সংবিধান গৃহীত কৰাৰ পূৰ্বে ২ বছৰ, ১১ মাহ আৰু ১৮ দিনৰ ভিতৰত সংসদৰ সদস্যসমূহ ১৬৬ দিনৰ বাবে মিলিত হয়। কিছু পৰিৱৰ্তনৰ পাছত ১৯৫০ চনৰ ২৪ জানুৱাৰীত সংসদৰ ৩০৮জন সদস্যই নথিখনৰ দুটা হাতে লিখা প্রতিলিপিত (এটা হিন্দী, এটা ইংৰাজী স্বাক্ষৰ কৰে। দুদিন পাছত দেশজুৰি এই সংবিধান গৃহীত হয়। ভাৰতীয় সংবিধানেই হৈছে পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ দীঘল লিখিত সংবিধান।

উদযাপন

ভাৰতীয়সকলে সমগ্ৰ দেশতে মহা আনন্দ আৰু আনন্দেৰে গণৰাজ্য দিৱস উদযাপন কৰে। এই দিনটোৱে ভাৰতৰ সংবিধানক এখন স্বাধীন ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে সন্মানিত কৰে। গণতন্ত্ৰ দিৱসত বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়সমূহে ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰে। স্বাধীনতাৰ বাবে ভাৰতৰ সংগ্ৰাম উদযাপন কৰা সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠানসমূহ সমগ্র দেশতে আয়োজিত কৰা হয়। ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে নতুন দিল্লীৰ ইণ্ডিয়া গেটত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰে। নতুন দিল্লীত, ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে আটাইতকৈ সন্মানীয় আৰু দীঘল পেৰেড অনুষ্ঠিত কৰে, যাক প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ে সমন্বয় কৰে।

অনুষ্ঠানটোৱে কেৱল ভাৰতৰ সামৰিক দক্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰাই নহয়, ইয়াৰ বিবিধ সংস্কৃতিকো প্ৰচাৰ কৰে। তত্বাৱন্তে এই অনুষ্ঠানত দেশৰ বাবে প্ৰাণ ত্যাগ কৰা সকলক শ্রদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰা হয়। ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ইণ্ডিয়া গেটৰ অমৰ জোৱান জ্যোতিত ৰিংলেট ৰাখি শ্বহীদসকলক সন্মানতি কৰে। অনুষ্ঠানটো ২১ টা বন্দুকৰ অভিবাদন, ৰাষ্ট্ৰীয় সংগীত আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলনৰ সৈতে অব্যাহত আছে। ফলস্বৰূপে, বীৰ সৈনিকসকলক পৰমবীৰ চক্ৰ, অশোক চক্ৰ আৰু বীৰ চক্ৰ প্ৰদান কৰা হয় ৷ 

সামৰণি

ভাৰতত গণতন্ত্ৰ দিৱস যথেষ্ট উৎসাহেৰে উদযাপন কৰা হয়, আৰু আমি স্বাধীনতাৰ দীঘলীয়া যাত্ৰা আৰু দেশখনক এখন সাৰ্বভৌম ৰাষ্ট্ৰলৈ ৰূপান্তৰ কৰাৰ বাবে আমাৰ পূৰ্বপুৰুষসকলৰ সংগ্ৰামৰ কথা মনত ৰাখিব লাগে। এইদিনটো সকলো ভাৰতীয়ৰ বাবে স্বাধীনতাৰ সাৰাংশ উদযাপন কৰা আৰু ভাৰতক ইয়াৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ সপোন পূৰণ কৰাত সহায় কৰাৰ দিন। গণতন্ত্ৰ দিৱস উদযাপনত, নাগৰিকসকলক তেওঁলোকৰ দেশপ্ৰেম আৰু গৌৰৱ প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰা হয়। শিক্ষার্থীসকলে ভাল নাগৰিক হিচাপে জীয়াই থাকিবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ দেশক অধিক সুখী আৰু শান্তিপূৰ্ণ কৰাত সহায় কৰাৰ প্রতিশ্রুতি দিয়ে।

READ MORE  ছাত্ৰ জীৱনৰ কৰ্তব্য ৰচনা | Duties of Student Life Essay in Assamese

Leave a Comment

error: Content is protected !!
Scroll to Top