ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু সমাজ সেৱা ৰচনা | Students and Social Service Essay in Assamese

ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু সমাজ সেৱা ৰচনা | Students and Social Service Essay in Assamese

ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু সমাজ সেৱা ৰচনা | Students and Social Service Essay in Assamese | ছাত্ৰ আৰু সমাজ সেৱা ৰচনা | সমাজ সেৱাত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ ভূমিকা ৰচনা | Satra Satri aru samaj Sewa Rosona | Satra Jiban aru Samaj Sewa Essay | ছাত্ৰ জীৱন আৰু সমাজ সেৱা ৰচনা | Chatra Jivan aru Samaj Sewa Asomiya Rasona | ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু সমাজ সেৱা অসমীয়া ৰচনা


ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু সমাজ সেৱা

আৰম্ভণি

ছাত্র-ছাত্রীক প্রায়ে সমাজৰ ভৱিষ্যত হিচাপে দেখা যায়। তেওঁলোকৰ শিক্ষা আৰু গঠনমূলক অভিজ্ঞতাই তেওঁলোকে বাস কৰা সম্প্রদায়সমূহত যথেষ্ট প্রভাৱ পেলাব পাৰে। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে সমাজলৈ ইতিবাচক অৰিহণা যোগাব পৰা এটা উপায় হ’ল সমাজ সেৱাত জড়িত হোৱা। সমাজ সেৱাই ব্যক্তি আৰু সম্প্ৰদায়ৰ মংগল উন্নত কৰাৰ লক্ষ্যৰে বহুতো কাৰ্য্যকলাপ সামৰি লয়।

সমাজ সেৱাত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ গুৰুত্ব

১। সহানুভূতিৰ বিকাশঃ সমাজ সেৱাত নিয়োজিত হোৱাৰ ফলত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে দৰিদ্ৰতা, বৈষম্য, বৈষম্যকে ধৰি বিভিন্ন সামাজিক সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়। এই প্রত্যক্ষ অভিজ্ঞতাই সহানুভূতিশীলতাক লালন-পালন কৰে, যাৰ ফলত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে আনৰ সংগ্ৰাম ভালদৰে বুজিব পাৰে আৰু মমতা বিকশিত কৰিব পাৰে।

২। নাগৰিক দায়বদ্ধতাঃ সমাজসেৱাই ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ মাজত নাগৰিক দায়বদ্ধতাৰ ভাৱ জগাই তোলে। তেওঁলোকে শিকে যে সমাজৰ প্রত্যাহ্বানসমূহ মোকাবিলা কৰাত আৰু সাধাৰণ মংগলৰ বাবে অৰিহণা যোগোৱাত তেওঁলোকৰ ভূমিকা আছে।

৩। ব্যৱহাৰিক দক্ষতাঃ সমাজসেৱাৰ কাম-কাজৰ জৰিয়তে ছাত্ৰ- ছাত্ৰীয়ে ব্যৱহাৰিক দক্ষতা আহৰণ কৰে। এই দক্ষতাসমূহ যোগাযোগ আৰু দলীয় কামৰ পৰা আৰম্ভ কৰি সমস্যা সমাধান আৰু প্ৰকল্প পৰিচালনালৈকে হ’ব পাৰে, যিবোৰ ব্যক্তিগত আৰু পেছাদাৰী বিকাশৰ বাবে মূল্যৱান।

৪। সম্প্ৰদায়ৰ সংযোগঃ সমাজ সেৱাই ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক তেওঁলোকৰ স্থানীয় সম্প্ৰদায়ৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰে। এই সংযোগে তেওঁলোকক সমাজৰ প্রয়োজনীয়তাসমূহ বুজিবলৈ সহায় কৰাই নহয়, ইয়াৰ প্ৰতি তেওঁলোকৰ নিজৰ বুলি ভবাৰ ভাৱ আৰু দায়িত্ববোধো শক্তিশালী কৰে।

READ MORE  মোৰ প্ৰিয় গ্ৰন্থ ৰচনা - জীৱনৰ বাটত | Mor Priya Grantha Jivanar Baatat Essay

ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে লাভালাভ

১। বৌদ্ধিক বিকাশঃ সমাজ সেৱাই বৌদ্ধিক বিকাশৰ সুযোগ প্রদান কৰে। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকল অধিক আত্মসচেতন, আত্মবিশ্বাসী আৰু নিজৰ সময় আৰু সম্পদ পৰিচালনা কৰাত ভাল হয়।

২। বর্ধিত শিক্ষাঃ সমাজ সেৱাৰ পৰা লাভ কৰা বাস্তৱ জগতৰ অভিজ্ঞতাই শ্রেণীকোঠাৰ শিক্ষাৰ পৰিপূৰক। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে তাত্ত্বিক জ্ঞান ব্যৱহাৰিক পৰিস্থিতিত প্ৰয়োগ কৰি বিভিন্ন বিষয়ৰ বুজাবুজি বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

৩। নেটৱৰ্কিংৰ সুযোগঃ ছাত্র-ছাত্রীসকলে সমাজ সেৱাত জড়িত হৈ মূল্যৱান নেটৱৰ্ক গঢ়ি তুলিব পাৰে। এই সংযোগসমূহ ভৱিষ্যতৰ কেৰিয়াৰৰ সুযোগ বা সহযোগিতাৰ বাবে উপকাৰী হ’ব পাৰে।

সমাজৰ বাবে লাভালাভ

১। ইতিবাচক পৰিৱৰ্তনঃ যেতিয়া ছাত্র-ছাত্রীসকলে সমাজ সেৱাত অংশগ্ৰহণ কৰে, তেতিয়া তেওঁলোকে নিজৰ সম্প্ৰদয়ত ইতিবাচক অংশগ্ৰহণ কৰে, তেতিয়া তেওঁলোকে নিজৰ সম্প্ৰদায়ত ইতিবাচক পৰিৱৰ্তনত সক্রিয়ভাৱে অৰিহণা যোগায়। ইয়াৰ বাবে পৰিৱেশ সংৰক্ষণ, বঞ্চিত জনসংখ্যাক সহায় কৰা বা স্বাস্থ্যজনিত সমস্যা সমাধানৰ জৰিয়তে হ’ব পাৰে।

২। যুৱক-যুৱতীসকলৰ নিয়োজিততাঃ সমাজ সেৱাত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক জড়িত কৰিলে যুৱক-যুৱতীসকলে সমাজৰ প্ৰত্যাহ্বানসমূহ মোকাবিলা কৰাত সক্ৰিয়ভাৱে নিয়োজিত হোৱাটো নিশ্চিত হয়। সমাধান বিচাৰি উলিওৱাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকে সতেজ দৃষ্টিভংগী আৰু শক্তি আনে।

৩। বহনক্ষম প্ৰভাৱঃ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ নেতৃত্বত বহুতো সমাজ সেৱাৰ পদক্ষেপে দীর্ঘস্থায়ী প্ৰভাৱ পেলোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে। ছাত্র- ছাত্রীসকলে প্রায়ে এনে প্রকল্প আৰু কাৰ্যসূচী সৃষ্টি কৰে যিয়ে স্নাতক হোৱাৰ পিছতো সমাজখনক উপকৃত কৰি থাকে।

সামৰণি

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু সমাজ সেৱা একেলগে চলি থাকে, দুয়োজনে ইজনে সিজনৰ পৰা উপকৃত হয়। ছাত্র-ছাত্রীসকলে ব্যক্তিগত বৃদ্ধি, দায়িত্ববোধ, আৰু ব্যৱহাৰিক দক্ষতা লাভ কৰে, আনহাতে সমাজে ইতিবাচক পৰিৱৰ্তন আৰু বহনক্ষম উন্নয়নত তেওঁলোকৰ অৱদানৰ পৰা লাভৱান হয়। ছাত্র- ছাত্রীসকলক সমাজ সেৱাত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰাটো অগ্ৰাধিকাৰ হ’ব লাগে, কিয়নো ই তেওঁলোকক উজ্জ্বল ভৱিষ্যতৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰাই নহয়, আমাৰ সম্প্রদায়সমূহক অধিক দয়ালু, সৰ্বাংগীন আৰু স্থিতিস্থাপক কৰি তোলে।

Leave a Comment

error: Content is protected !!
Scroll to Top